Overslaan en naar inhoud gaan

Dekkingsgraden

Ieder pensioenfonds wil financieel gezond zijn. Want we moeten de pensioenen betalen. Onze beleidsdekkingsgraad geeft aan hoe het financieel met ons gaat. De beleidsdekkingsgraad is de verhouding tussen:

  • het geld dat we hebben én 
  • het geld dat we nodig hebben om alle pensioenen te kunnen betalen. Nu en later

De beleidsdekkingsgraad is het gemiddelde van de laatste 12 maandelijkse dekkingsgraden.

Onze beleidsdekkingsgraad is nu 127,3%

Dekkingsgraad hoger dan 110% (Huidige situatie)

Dekkingsgraad tussen 103,9% en 110%

Dekkingsgraad lager dan 103,9%

Waarom is de beleidsdekkingsgraad belangrijk?

De beleidsdekkingsgraad is belangrijk om 2 redenen:

  1. De beleidsdekkingsgraad geeft aan of we genoeg geld hebben om je pensioen te betalen.
  2. Met de beleidsdekkingsgraad bepalen we of jouw pensioen omhoog of omlaag gaat. Of gelijk blijft. We willen de pensioenen ieder jaar verhogen. De prijzen gaan namelijk bijna ieder jaar omhoog. Als we de pensioenen niet kunnen verhogen wordt je pensioen minder waard.

Waardoor stijgt of daalt de beleidsdekkingsgraad?

Iedere maand berekenen we onze beleidsdekkingsgraad. Hoe komt het dat de beleidsdekkingsgraad iedere maand verandert?

  • Door de rente. De rente bepaalt hoeveel geld we moeten reserveren om de pensioenen te kunnen betalen, nu en later. Hoe lager de rente, hoe hoger onze reserves moeten zijn. De rente daalt al heel lang. Daarom moeten we een steeds hogere reserve aanhouden. Op dit moment hebben we daarvoor niet genoeg geld in kas. 

  • Door het rendement op onze beleggingen. Wij beleggen de premie die jij en je werkgever betalen. Die beleggingen leveren een rendement op. Een goed rendement is goed voor onze beleidsdekkingsgraad. 

Ook de levensverwachting heeft gevolgen voor de beleidsdekkingsgraad. We worden gemiddeld ouder. Doordat we ouder worden, moet het pensioenfonds meer geld hebben. Want we moeten de pensioenen dan langer uitbetalen.

De dekkingsgraden in de laatste 12 maanden

DatumGemiddeldeHuidig
Mei 2021116,3%125,4%
Juni 2021117,8%126,5%
Juli 2021119,1%125%
Augustus 2021120,4%127,2%
September 2021121,7%127,7%
Oktober 2021123,2%129,1%
November 2021124,3%127,9%
December 2021125,3%128,3%
Januari 2022126%125,7%
Februari 2022126,4%125,4%
Maart 2022126,9%128,5%
April 2022127,3%130,3%

We hebben 5 dekkingsgraden

  1. Beleidsdekkingsgraad: dit is de gemiddelde dekkingsgraad over de laatste 12 maanden. Doordat we middelen, schommelt deze dekkingsgraad minder. Het bestuur gebruikte deze dekkingsgraad om te bepalen of we de pensioenen kunnen verhogen of moeten verlagen. Als we het over dekkingsgraad hebben, dan hebben we het in de regel over deze beleidsdekkingsgraad.
  2. Actuele dekkingsgraad: deze wordt iedere maand bepaald. Het is in die maand de verhouding tussen het geld dat we hebben en het geld dat we nodig hebben. De actuele dekkingsgraad kan behoorlijk schommelen. Je ziet direct de gevolgen van bijvoorbeeld een dalende rente.
  3. Vereiste dekkingsgraad: dit is de dekkingsgraad die we moeten hebben om tegenslagen op te kunnen vangen. Deze wordt ieder kwartaal bepaald.
  4. Minimaal vereiste dekkingsgraad: is de beleidsdekkingsgraad 5 jaar lager dan de minimaal vereiste dekkingsgraad? Dan moeten we maatregelen nemen. Jouw pensioen kan bijvoorbeeld omlaag gaan. Deze dekkingsgraad wordt aan het einde van elk jaar bepaald.  
  5. Kritische dekkingsgraad: bij deze dekkingsgraad lukt het ons niet om binnen 10 jaar voldoende te herstellen. We moeten dan maatregelen nemen. Zoals een pensioenverlaging.

Met crisisplan voorbereid op mogelijke crisis

We hebben een verkort financieel crisisplan (pdf). Daarmee is het pensioenfonds voorbereid op een mogelijke crisis. Bijvoorbeeld als de beleidsdekkingsgraad zo laag is dat de pensioenen in gevaar komen. Alle pensioenfondsen moeten een financieel crisisplan hebben.